Jsou skutečně objekty a budovy, že i když jim roky připsaly další křížky, jsou stále krásné a skoro nezměněné. Je jasné, že vlivem počasí a povětrnostních podmínek se mnohé mění a materiály již nutně potřebují výměnu, přesto z těchto staveb dýchá kus historie a občas i tajemna. Je to dědictví, které se předává z generace na generaci. Je pravdou, že mnohdy se tomu nepřikládá taková váha a objekt skončí v jiné rodinné generaci, ale nicméně pokud dostane péči a správnou údržbu, tak bude sloužit další desítky let.
Na řadu přichází rekonstrukce
Málokdo, kdo získal takové hodnotné dědictví, tak ho bude chtít uchovat v takovém stavu, v jakém ho převzal. V podstatě je třeba naplánovat nějakou rekonstrukci a nefunkční prvky vyměnit. Možná se takovou rekonstrukcí mnohé změní, přesto i nová tvář si může uchovat tradiční styl. Navíc i na našem trhu se dají sehnat prvky, které vypadají jako za první republiky se svým stylem retro a moderní technologií. Je pravdou, že pokud chceme uchovat ráz budovy, je lepší se poradit s architektem, který bude mít zkušenosti s přestavbou starých budov.
Staré s novým si dokážou najít stejný záměr
Není třeba se obávat toho, že by nová technologie poničila nějak ráz staré budovy. Moderní prvky i v historických budovách interiéru mohou působit velmi přirozeně. Vždyť staré lustry a lampičky se mohou zanechat, jen se do nich nainstalují moderní LED žárovky E27, protože mají úplně stejný závit, jako kdysi dávno býval ve starých lampách. Nahradit se dají i špaletová okna a to přesnými replikami, že na první pohled by nikdo nic nepoznal. Nábytek se dá vyrobit na míru podle předlohy našich předků a některé drobnosti se mohou doplnit z bazarů nebo burz, kde se prodávají staré nepotřebné věci. Jen se provede ten správný nátěr a věc může sloužit další století. Takovou údržbou a následnou péčí se elixír mládí projeví alespoň na této rodinné památce. Škoda jen, že to nejde i u nás.