Výstavba rodinných domů na klíč je zaběhnutá stavební činnost, která vám na základě projektu zhotoví objekt podle vašich představ. Může to být patrový dům nebo bungalov, může mít půdorys ve tvaru obdélníka, čtverce nebo písmene L, může mít k dispozici venkovní krytou či otevřenou terasu a může být postavený na rovině nebo ve svahu. Co by vás však mělo zajímat již na počátku rozhodování o výstavbě domu, je pozemek. Jestliže totiž podceníte výběr pozemku a ponecháte to „náhodě“, bude rodinný dům postrádat zásadní výhodu bydlení v přírodě. A jistě uznáte, že být uzavřeni v domě po celé léto, když jste nalepeni na vaše sousedy, vidíte si navzájem do talíře a navíc si povahově nesednete, je mnohdy horší, než bydlení v panelákovém bytě, kde máte své soukromí zajištěno.

terasa u domu

Stavební versus rekreační – do výběru pozemků pro realizaci staveb mnohdy zasahují komerční zájmy, buďte v tomto směru pozorní, protože ne každému záleží na tom, aby vám pozemek vyhovoval po praktické stránce, ale rozhodující je pro něj finanční profit. Někdy se vyplatí stavět dům v rekreační lokalitě například v místech bývalé dřevěné chaty a někteří lidé to řeší tak, že využívají chatových pozemků, které získali v dědickém řízení.

posezení před domem

Situační náčrt – objevíte-li vhodný pozemek k celoročnímu bydlení, namalujte si situační schéma, aby vám bylo jasno, jak na vás bude působit v průběhu rozdílných ročních období. Například by vás mohl zajímat výhled do krajiny z oken, kde trávíte nejvíce času, tedy většinou z obývacího pokoje, velký vliv má i situování domu vůči světovým stranám, kde je výrazný rozdíl mezi koncepcí sever – jih a východ – západ. Máte-li kupříkladu obývák s oknem na jih, v létě tam nebude svítit slunce tak zřetelně vzhledem k velké výšce nad hlavou a tupému úhlu vůči zemskému povrchu, naopak okno na západ nebo na východ znamená nepříjemné probouzení slunečními paprsky velmi brzy zrána, anebo večer ostré slunce před ulehnutím ke spánku.Začiatok formulára