Říká vám něco hudební festival s názvem „Stodola Michala Tučného“? Pořádal se každý rok jako vzpomínka na legendárního zpěváka naší country hudební scény v jeho bývalém bydlišti v Hošticích u Volyně, kde se mimo jiné natáčela i slavná filmová trilogie „Slunce seno…“ režiséra Zdeňka Trošky. Kdo z vás někdy Hoštice navštívil, možná si vybaví typické jihočeské vísky, v nichž nikdy nechyběla alespoň jedna selská stodola. Jižní Čechy jsou také převážně zemědělsky orientovanou oblastí, a tak se tu se stodolami setkáte takřka na každém kroku, stačí usednout na kolo a projet se například napříč Třeboňskem a budete uchváceni z té krásy selských usedlostí a malebného venkovského koloritu.

venkovské stavení

Jestliže zatoužíte na Třeboňsku žít a zakoupíte tu rekreační nemovitost, jejíž součástí bude i větší plocha zahrady nebo pole, a kam bude zasahovat i stará stodola, nechte prověřit objekt statikem a vyhotovit odborný posudek, zda je objekt vhodný k užívání. Může se vám naopak přihodit to, že bude nutné stodolu strhnout. Toho se dá ale využít ve prospěch výstavby altánu, garáže nebo rodinného domu, anebo prostor zatravnit a mít tu třeba tenisový kurt.

stará stodola

Demoliční práce přenechte odborníkům

Cena demolice stodoly je položka, kterou si snadno o zjistíte z webových stránek, a pak už přenechejte veškeré pracovní úsilí odborníkům. Neriskujte svépomocné práce a nesnažte se zbourat stodolu sami bez potřebné mechanizace. Demoliční práce takto velkých objektů by žádný amatérský kutil provádět neměl, je zde velké riziko úrazu a poškození dalšího majetku. Stodoly nejsou přízemní domky, s jejich výstavbou se vždy počítalo tak, že poslouží jako úložný prostor pro obiloviny, zeleninu, zemědělské stroje a také seno a slámu, vše tu bylo pod střechou chráněno před povětrnostními vlivy, a proto také stodoly dosahovaly obřích rozměrů a také značné výšky.