Každý člověk zná daně, kterých je nepřeberné množství, ať už se jedná o nejznámější DPH, daň z příjmů fyzických i právnických osob nebo daň z nemovitých věcí. Takovéto daně uvalují všechny státy Evropy, přesto ale nalezneme zvláštní daně, které používá několik zemí anebo dokonce jen jedna!
čokoláda na vaření.jpg

Litva – čokoláda

V nejjižnější zemi Pobaltí je zavedena daň na čokoládu. Jedná se o speciální druh spotřební daně, jež je například na cigarety a alkohol vybírána všude v Evropě. Všude se platí daň z čokolády, ale pouze ve formě DPH. Kakao, hlavní surovina potřebná pro výrobu čokolády, mizí. Výrobci vyhovují ekologickým potřebám, aby v čokoládách kakao pocházelo z obnovitelných zdrojů, proto se litevská vláda rozhodla k tomuto kroku.

Řecko – elektronické cigarety

Zdanit cigarety představuje běžný krok pro daný stát. Nejvíce zadlužený člen EU, Řecko, zašel však ještě dál, zdaňuje totiž i elektronické cigarety. Spotřební daň se vybírá z produktů, které nějakým způsobem zatěžují životní prostředí či lidské zdraví.
jachty v Dubrovníku.jpg

Chorvatsko – plavidla

V Chorvatsku je registrováno spoustu plavidel, ať už se jedná o malé motorové čluny nebo výletní lodě. Výše daně se určuje podle existence kabiny, motorové kabiny či plachetnice.

Estonsko – obaly

Stále více se omezují plastové obaly, kelímky a další plasty, které v hojné míře znečišťují životní prostředí. V Estonsku se vybírá daň za obaly, estonské zákony stanoví také, kolik procent obalů musí společnosti recyklovat. Nezdaňují se obaly použité při vývozu zboží z Estonska do jiné země EU, hlavně z důvodu podpory exportu.

Kypr – zvláštní příspěvek na obranu země

Jako poslední v tomto výběru stojí za zmínku Kypr. Obyvatelé nejvýchodnějšího členského státu EU přispívají na armádu ve formě příspěvku na obranu země. Jeho výše se vypočítává z určitých příjmů – dividend, úroků, přijatých úroků z dluhopisů či z příjmů z pronájmu.