Největší objem míst se nachází pochopitelně v Praze. Na mapě coinmap jich naleznete celkem 165 (v polovině roku 2018). Jedná se především o podniky typu kaváren, restaurací, obchodů s potravinami, trafik a některých služeb, jakými jsou masérské salóny, pedikúra, kadeřnictví. K těm dalším zajímavým odvětvím patří např. obchod s květinami, hodinářství, auto moto klub, potřeby pro kojence a malé děti, hostel, fotografický ateliér, cestovní kancelář, provozovna squash, pizzerie, čerpací stanice.

anonymní měna

Kromě pražských obvodů naleznete podporu kryptoměn i v dalších větších městech, např. v Brně je celkem 24 míst, v Ostravě 14, v Olomouci 10, v Pardubicích 8, v Plzni 6 a jsou dokonce i v oblastech, kde byste je nečekali: v Lužických horách v Krompachu, v Jablonci nad Nisou, nebo třeba v Zásadě v Jizerských horách. Lidé, kteří měnu těží pomocí ASIC čipů, nebo v těžařských poolech GPU minery, ji mohou tedy směle utratit za zboží a služby na více než 250 místech v republice.

lesklá mince

Zajímavý je pohled do mapy

Zveřejnění podniku na adrese coinmap je pochopitelně dobrovolné a nemusí být pravidelně aktualizováno, žádoucí je tedy nejprve firmu kontaktovat a ověřit si, zda jsou jejich služby plateb kryptoměnou aktuální.

Pozadu nezůstávají v Česku ani některé e-shopy, a že to s kryptoměnami myslí skutečně vážně i větší subjekty, je důkazem i jeden z nejznámějších internetových prodejců od jízdních kol přes domácí spotřebiče až po veškerou elektroniku – obchod Alza.

mladá obchodnice

Ten se skutečně nenechal zaskočit současným trendem zájmu o virtuální platidla a instaloval ve svých prodejnách speciální bankomaty s možností plateb přes tzv. BitcoinPay. Bitcoin však není jediné platidlo virtuálního světa, kde na Alza zaplatíte, od února 2018 se platí i Litecoinem a pravděpodobně v horizontu měsíců lze očekávat podporu plateb Ethereem.