Svět se točí kolem peněz, a kdo říká, že to není pravda, tak lže. Proč tomu tak je? Je to dáno především skutečností, že ten, kdo má dostatek peněz, si žije lépe. O tom by vám mohl povídat zejména člověk, který musí každý měsíc zaplatit bydlení, jídlo a ostatní nezbytnosti, načež mu nezbyde nic dalšího. Každý by si přitom měl mít možnost něco našetřit, bez ohledu, na co to vlastně bude. Někoho zajímá možnost cestování, někdo chce mít rezervu pro případ jakékoliv situace. Důležité však je být nezávislý na penězích. Co to však znamená?
Šetření do skleničky

Pasivní příjem jako cesta ze začarovaného kruhu

Ačkoliv není možné, aby každý žil v naprostém blahobytu a dostatku peněz, každý se může naučit s penězi zacházet takovým způsobem, aby to pro něj bylo přijatelné a efektivní. Je třeba umět kriticky myslet a uznat, že některé věci zkrátka nejsou dostupné.
Příkladem jsou mladí lidé, kteří mají malou výplatu na to, aby si dopřávali luxusní oblečení. I přes tuto nízkou výplatu si takový člověk ono luxusní oblečení koupí, v horším případě si na něj vezme půjčku. Právě to je vrchol absurdnosti a naprosté absence kritického myšlení. Mělo by zkrátka platit, že věci, na které člověk nemá peníze, by si neměl kupovat.
Peníze na hromadě

Jak vyřešit problém s nízkými příjmy?

Snížit výdaje na nezbytné minimum = neplýtvat, nežít v přebytku
Určit si priority = nekupovat si zbytečnosti, ale jenom to, co potřebujete
Najít si alternativní výdělek = každý další výdělek je plus, ten pasivní ještě více
Rozdělit si výdaje mezi více lidí = sdílené bydlení nebo partnerský život je ideální
Není to sice příjemné, ale vhodným uvažováním je možné ušetřit mnoho peněz každý měsíc. Jak tedy vidíte, jde o i bez banky, nemusíte si tedy půjčovat na všechno, co se vám bude líbit, protože snížením výdajům a splněním dalších předpokladů si budete moci dovolit mnohem více.