„Kdo nehraje, nevyhraje.“ & „Kdo šetří má za tři. “ Do jaké kategorie se řadíte? Jste hráči, nebo jdete na jistotu? Šetříte, spoříte – na stáří, pro děti či vnoučata? Nebo jste typ, který občas zariskuje – vsadíte si loterii, koupíte si los. Trochu nejisté … Existují ale možnosti, kde se sice nepatrně riskuje, avšak v dlouhodobém horizontu, s podporou správných makléřů, neskončíte se záporným zůstatkem a vlastně spoříte.

graf akci

Ceny za zboží a služby se neustále zvyšují, jistoty nelze zaručit. Kdo ví, co bude za rok, za dva. Myslet na budoucnost a vytvářet finanční rezervu má nepochybně smysl. Komu se podaří něco málo ušetřit, snaží se spořit. Jde ale o to, kde a jak spořit. Možností je opět celá řada. Nejspíš si pamatujete, jak babička ukládala peníze pod matraci nebo mezi oblečení. Ano, jsou to způsoby kapku zastaralé, peníze se sice neutrácely, ale ani se nezhodnocovaly. Moderní doba přináší pokrokovější řešení. Banky i pojišťovny nabízejí nepřeberné množství forem spořících účtů, stavebních spoření či penzijních připojištění. Vybírat můžete samozřejmě podle sympatií. Valná většina z vás ale dá jistě přednost méně prozaickému rozhodovacímu faktoru, a to je výnos.

V současné době jsou poměrně oblíbené spořící účty, které představují jednoduchou formu, jak zhodnotit své finance. Při jejich výběru je rozhodující míra úročení, tedy jaké je navýšení částky, kterou jste vložili na účet. Výše úroků se vyvíjí v závislosti na aktuální ekonomické situaci státu. V současné době jsou však úroky poměrně nízké, a tak roční výnos není nijak vysoký. Úrokové sazby u spořících účtů ke spoření příliš nelákají.

akcie

V úvahu tedy přicházejí další možnosti – penzijní připojištění nebo stavební spoření. U obou variant jsou výhodou státní příspěvky (eventuálně příspěvky od zaměstnavatele v případě penzijního připojištění) a také téměř žádné riziko. Tyto spořící produkty jsou vhodné právě pro toho, kdo má rád své jistoty. A však výnosy z nich, jsou velmi nízké.

Pokud se nebojíte maličko zariskovat, můžete zkusit odvážnější způsoby, jak zhodnotit své peníze … Co takhle investování. Konkrétně investování do akcií. Asi se Vám to zdá poněkud „přes čáru“, ale opak je pravdou. Nebojte se prozkoumat nová území a zjistěte, kdo je nejlepší broker na akcie.
Pravděpodobně máte svět investic a obchodování spojený s makléři (z angl. broker) ve smyslu „živých bytostí“. Jenže pokrok nelze zastavit a makléři dnešní doby začínají mít podobu spíše elektronickou. Obchodovat s akciemi lze tedy i online – s využitím obchodních platforem, kde tržní transakce provádějí v podstatě obchodní roboti. S těmito pomocníky máte více informací pro provádění obchodní operace i analýzy cenového chování.

šipka

Samozřejmě je třeba si uvědomit, že pokud člověk začíná s obchodováním na burze cenných papírů, nemůže se asi hned považovat za profesionála. Proto je fajn, že se i na českém internetu objevují bezplatné kurzy zaměřené na obchodování s akciemi. Díky nim získáte základní informace o obchodních nástrojích akciového trhu. Dále zjistíte, co znamenají jednotlivé definice, názvy a označení. Také se naučíte provádět analýzu dat a vytvářet obchodní strategie. I po absolvování takového kurzu budete stále spíše retailovými investory – tedy maloobchodníky, kteří budou nakupovat a prodávat akcie pro svoji potřebu.
S dobře zvolenou strategií (a jistě i s trochou štěstí) je obchod s akciemi celkem dobrou metodou, jak zhodnocovat své úspory. Jistě, nebude to hned, ale vždyť ani Řím nepostavili za den.
Tak proč být pouze beránkem, když můžete být vlkem?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup