Možná se to stalo i vám, přišla vám nečekaně pokuta k zaplacení za přestupek například v Rakousku. Máte dojem, že exekuce vám nehrozí, a tak se rozhodnete, že pokutu nezaplatíte. Myslíte si, že jste na to vyzráli a možná dost dobře na danou pokutu zapomenete.
Jenže opak je pravdou, může se stát, že při příští cestě do Rakouska vám bez nějakých skrupulí místní policie zabaví vozidlo.
Co dělat?
pohotovostní vůz policie

Rozhodně již nyní tušíte, že není rozumné prostě pokutu ignorovat, protože následky mohou být nedozírné.
V každém případě, pokuty se mají platit. Pokud jste tedy něco udělali, je na místě se ze svých hříchů tak zvaně vykoupit. Nezaplacení totiž znamená velké problémy při opakované cestě do dané země, jak bylo již řečeno. Například při obyčejné silniční kontrole na vás mohou narazit, ale také třeba při automatickém zaznamenání registrační značky vozu jejich systémem. Jak bylo řečeno, v krajním případě můžete zůstat bez auta, které vám stejně vrátí, až zaplatíte pokutu za minulý přestupek plus další penále a poplatky, které jste si k tomu svojí nedbalostí ještě přičetli.
Nejlepší je, pokud jste si tedy vědomi daného historického prohřešku, okamžitě na místě nediskutovat a pokutu zaplatit. Jasně, může vám to udělat čáru přes rozpočet, může vás to rozčílit, ale je to stále jedno z nejrychlejších a pravděpodobně i nejlevnějších řešení dané situace. Pokud nerozumíte policistům v zahraničí, nerozčilujte se, netvařte se, neprovokujte.
Jestliže si nejste vědomi ničeho, čím byste se provinili, okamžitě volejte o pomoc vaši asistenční službu vaší pojišťovny, kde vám snad budou ochotni pomoct. V případě, že vám nepomohou tam, obraťte se na české velvyslanectví v zemi, ve které se nacházíte.
konzulát usa
Pokud i nadále jste přesvědčeni, že jste se ničeho nedopustili, je tu varianta, že věc bude směřovat ke správnímu řízení, tedy budete muset podepisovat další dokumenty. Jestliže jim nerozumíte, nezapomeňte alespoň česky připsat, že dokumentu nerozumíte. Asi je vám jasné, že správní řízení vás vyjde dráž než zaplacení požadované pokuty.
Na závěr vám může poradit hlavně to, abyste ve svém telefonu měli uloženo telefonní číslo na asistenční službu a zároveň čísla na konzuláty v zemích, kterými se chystáte projíždět.