Rallye Paříž – Dakar je závod, který se řadí mezi ty nejnáročnější. Ačkoliv je v jeho názvu slovo „rallye“, jedná se spíše o závod vytrvalostní.
· Poprvé mohli závodníci odstartovat už roku 1979.
· Původní trasa vedla z Paříže a mířila do Dakaru v Senegalu.
Do závodu zasáhla nepříznivá politická situace, a tak bylo rozhodnuto o změně trasy. Až do roku 1994 byl začátek závodu vždy v Paříži, jenže i tady vznikly problémy a muselo se přistoupit k určitým změnám. Následujícího roku už by se závod mohl jmenovat Rallye Granada – Dakar. Tentokrát však nebyla příčinou stěhování politická situace, ale stížnosti starosty města Paříže. Diváci i závodníci jsou ale toho názoru, že ne vždy je přesídlení závodu ke škodě věci. Etapy, které se organizátoři rozhodli vést před písečné duny a kaňony v mauritánské oblasti, se jeví všem nejdobrodružnějšími místy z celého závodu.
o Závod ale musel být opět přestěhován.
o A opět v tom byla politika.
o Tentokrát měli organizátoři oprávněné obavy o životy účastníků závodů.
o Roku 2008 došlo v Mauretánii k teroristickému útoku.
o Jelikož to bylo pouhý týden před samotnými závody, byl závod raději zrušen.
Slavná rallye putovala opět o kousek dál. Tentokrát zakotvila v Jižní Americe. Start i cíl závodu byl stanoven v Buenos Aires. Následující roky se města opět začala střídat. Ke slovu se dostalo například i město Lima.
Příběh se šťastným koncem
Dakarská rallye je známá i tím, že se nikdy neobejde bez nečekaných situací. Někdy jsou jejich konce tragické, ale někdy končí příběhy happyendem. Jako v případě syna britské premiérky Margaret Thatcherové, který se roku 1982 i se svým spolujezdcem a mechanikem ztratil. Šest dnů byli všichni tři pohřešováni. Zahájilo se rozsáhlé pátrání, které skončilo nalezením všech tří mladých mužů. Nakonec je objevil pátrací armádní letoun. Všichni tři byli nezraněni.