Rallye Paříž – Dakar je závod, který se řadí mezi ty nejnáročnější. Ačkoliv je v jeho názvu slovo „rallye“, jedná se spíše o závod vytrvalostní.
·        Poprvé mohli závodníci odstartovat už roku 1979.
·        Původní trasa vedla z Paříže a mířila do Dakaru v Senegalu.
dakar pilot
Do závodu zasáhla nepříznivá politická situace, a tak bylo rozhodnuto o změně trasy. Až do roku 1994 byl začátek závodu vždy v Paříži, jenže i tady vznikly problémy a muselo se přistoupit k určitým změnám. Následujícího roku už by se závod mohl jmenovat Rallye Granada – Dakar. Tentokrát však nebyla příčinou stěhování politická situace, ale stížnosti starosty města Paříže. Diváci i závodníci jsou ale toho názoru, že ne vždy je přesídlení závodu ke škodě věci. Etapy, které se organizátoři rozhodli vést před písečné duny a kaňony v mauritánské oblasti, se jeví všem nejdobrodružnějšími místy z celého závodu.
o   Závod ale musel být opět přestěhován.
o   A opět v tom byla politika.
o   Tentokrát měli organizátoři oprávněné obavy o životy účastníků závodů.
o   Roku 2008 došlo v Mauretánii k teroristickému útoku.
o   Jelikož to bylo pouhý týden před samotnými závody, byl závod raději zrušen.
Slavná rallye putovala opět o kousek dál. Tentokrát zakotvila v Jižní Americe. Start i cíl závodu byl stanoven v Buenos Aires.  Následující roky se města opět začala střídat. Ke slovu se dostalo například i město Lima.
rallye dakar poušť

Příběh se šťastným koncem

Dakarská rallye je známá i tím, že se nikdy neobejde bez nečekaných situací. Někdy jsou jejich konce tragické, ale někdy končí příběhy happyendem. Jako v případě syna britské premiérky Margaret Thatcherové, který se roku 1982 i se svým spolujezdcem a mechanikem ztratil. Šest dnů byli všichni tři pohřešováni. Zahájilo se rozsáhlé pátrání, které skončilo nalezením všech tří mladých mužů. Nakonec je objevil pátrací armádní letoun. Všichni tři byli nezraněni.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup