Říká se, že krása bolí – často však ne nás, ale zvířata, na kterých jsou prováděny testy, které zjišťují, zda přípravek může být uveden do prodeje. Tyto testy jsou často velmi bolestivé a v některých zemích jsou stále prováděny, i když byla mnohdy prokázána jejich nízká efektivita.
Fakt, že je daný přípravek „netestovaný na zvířatech“ znamená, že nebyl testován sám produkt a ani složky, které obsahuje. Takové kosmetice se říká „cruelty-free“. To ale neznamená, že je přírodní. Přírodní kosmetika sice bývá zároveň netestovaná, ale rozhodně to není pravidlem.
Jak poznám opravdu cruelty-free kosmetiku?
Nejlepším způsobem je najít si seznam kosmetických značek na internetu. Je však lepší zvolit české stránky, protože mnoho značek na například anglických stránkách nemusí být dostupných na našem trhu. Jsou i různé certifikáty označující tento typ kosmetiky. Obvykle se dají objevit na samotném výrobku, ve formě malého obrázku (často králíka) či značky u složení výrobku.
Neradujte se předčasně
Chcete-li mít jistotu bez složitého hledání, navštivte věrohodné stránky (např. PETA) s aktuálním seznamem. Tam však, jak jsem uvedla výše, nemusí být úplně všechny značky, na které se dá narazit.
Co když musím sama z poskytnutého textu poznat, zda je kosmetika netestovaná?
Informace, že produkt nebyl testovaný na zvířatech, nemusí být vždy jasnou výhrou.
Jaká je tedy ideální formulka, která označuje výrobky opravdu „bez krutosti“?
Je důležité umět správně pochopit možné zavádějící tvrzení. To, že výsledný produkt nebyl otestován na zvířatech bohužel neznamená, že se může považovat za cruelty-free. Ideální je tvrzení typu „Produkt ani látky v něm obsažené nebyly testované na zvířatech.“ Většina kosmetiky je vyrobena z mnoha látek, kterým se pak souhrnně říká složení. Dle takovéto věty tedy i látky tvořící produkt testovány nebyly.