Cenově dostupný nábytek – nábytek vybíráme podle mnoha kritérií a jedním z nich je i poměr ceny a výkonu. V tomto případě rozumíme výkonem pouze hypotetické vlastnosti pohodlí, které nám poskytne, a zároveň zajímavý vzhled.
Užitná hodnota sedacích souprav a křesel se odráží především v jejich vlastnostech a pocitu při posezení a tímto jevem se zabývali lidé v Anglii na přelomu 50. a 60. let minulého století, kdy se zrodil první prototyp tzv. „bean bagu“. Tvůrci došli ke své inspiraci při pohledu na skladiště obilovin a luštěnin, kde se některé pytle naplněné zrny částečně vyprázdnily a dalo se na nich velmi pohodlně sedět. Výplň pytlů dokonale obepnula celé tělo a člověk měl pocit, že je hýčkán jako v bavlnce.

vak

Odtud také vznikl původní název prvních výrobků. Byly to vaky plněné fazolemi (z angličtiny výraz bean znamená fazole) a již tehdy šlo o velmi populární způsob, jak vytvořit nesmírně pohodlné zázemí v obývacím pokoji. Tomu se dokonce přizpůsobil i okolní nábytek, resp. výška konferenčního stolku a o nábytkové stěny.

Kam se hodí

Sedací pytel můžete umístit kamkoli, to je jedna z jeho zásadních předností. Největší radost jím uděláte svým ratolestem, děti milují repliky hraček, které vyjadřují jejich osobitý styl, např. vak napodobující fotbalový nebo basketbalový míč, tělo medvídka, žirafu, slona, autíčko atp.
Jejich výhodou je, že jsou velmi lehké a snadno je přemístíte, kam je třeba – do obýváku k televizi, do pracovny, na balkon, zkrátka kam si vzpomenete.
Můžete posezení doplnit i podnožkou a mít nohy lehce zdvižené, čímž se odkrví a uvolní tlak, a to uvítáte zejména po náročném pracovním dnu nebo sportování.

sedací vak

Moderní pytle nejsou vyplněné fazolemi

Dnes tvoří jejich výplně výhradně plastové kuličky, nejčastěji jde o speciální polystyren. Rozhoduje také velikost kuliček, resp. jejich gramáž. Kuličky jsou velmi pohodlné a rozhodně předčí původní tvrdé fazolové náplně. Dají se také jednoduše dokoupit jako rezervní médium.