Obecně se dá říct, že na trhu existují tři typy ledniček. Samostatné lednice, kombinované modely s mrazákem a to s umístěním dole, nebo nahoře, či takzvaná americká lednička. Zákazníci nejčastěji při výběru sáhnou po kombinované chladničce s mrazákem a to povětšinou umístěným dole, protože tak mají snadný přístup k mraženým potravinám, navíc dochází k úspoře místa v kuchyni, či jinde, kde je agregát umístěn. Co se týče americké ledničky, jde o přístroj s dvoukřídlými dveřmi, kde chladnička a mrazák jsou umístěny vedle sebe.
spotřebič lednička.jpg

Důležité je správně vybrat velikost ledničky. Obecně se uvádí, že na jednu osobu v domácnosti je nutné počítat zhruba s šedesáti litry prostoru v ledničce a zhruba dalších dvacet litrů v mrazáku. Pro klasickou čtyřčlennou domácnost je tak nutno vybírat lednici o objemu zhruba 240 litrů a mrazák o velikosti cca 60-80 litrů.  

Je nehospodárné kupovat větší lednici, čili mít lednici nevyužitou, protože chladit prázdné místo není ekonomicky výhodné. Využití prostoru ledničky by mělo být zhruba ze sedmdesáti až osmdesáti procent. Počítá se, že za každých deset litrů chladničky, které nevyužijete, se zvedne spotřeba elektřiny až o 20 kWh, a vás to pak stojí až tisícikorunu navíc ročně.
studené úložiště.jpg

Dalším důležitým aspektem je energetická náročnost přístroje. Základní údaje vždy najdete na energetickém štítku a je uváděna písmeny A (a za ním určitým počtem znamének „plus“ – čím víc těchto znamének za písmenem, tím menší energetická náročnost). V dnešní době třeba chladničky s označením A++ mají oproti starým lednicím třetinovou spotřebu elektrické energie.

Dále je dobré se podívat na mrazící výkon. Jde vlastně o to, kolik kilogramů čerstvých potravin dokáže mrazák zamrazit za 24 hodin. Najdete mrazáky s výkonem od dvou až do třiceti kilogramů za den. Pomalým zamrazováním vznikají ledové krystalky a tomu se chceme vyhnout.

V neposlední řadě se podívejte na hlučnost agregátu. V dnešní době není problém najít lednice, které mají hlučnost kolem 30 až 40 dB, což je hluboko pod hranicí normy (47 dB). Samostatná lednice se pak dá odhlučnit vhodným umístěním, třeba za závěsem, umístěním na koberci apod.