·         Cesta do hlubin študákovy duše
·         U pokladny stál…
·         Škola základ života
·         Přednosta stanice
·         Ducháček to zařídí
foto z filmu
Cesta do hlubin študákovy duše
Vynikající komedie z roku 1939 z prostředí gymnázia, přibližující život studentů i jejich profesorů. Film vznikl podle knižní předlohy Jaroslava Žáka, režie se ujal Martin Frič. V rolích studentů septimy excelují např. Ladislav Pešek jako nezvedený student Kulík, Rudolf Hrušínský jako nadaný pianista či František Filipovský v roli vlezlého premianta Mazánka. Za katedrou se pak objevili herci jako Jindřich Plachta či Jaroslav Marvan.
diapozitivní film
U pokladny stál…
                Ve stejném roce jako předchozí film vznikla i komedie, tentokrát z nemocničního prostředí, s Vlastou Burianem v hlavní roli. Pod režisérskou taktovkou Karla Lamače se vedle Buriana v hlavních rolích objevili Jaroslav Marvan, Adina Mandlová, Čeněk Šlégl, Václav Trégl či Antonín Streit.  Ošetřovatel Rozruch je omylem považován za svého nadřízeného primáře Marka a z této záměny vznikne řada nedorozumění a především vtipných situací. Nezapomenutelnou scénou je balada o deliriu tremens v Burianově podání.

Škola základ života
O rok dříve než Cesta do hlubin študákovy duše vznikla další vynikající komedie ze studentského života. Režisérem byl opět Martin Frič a i v některých rolích studentů (Pešek, Filipovský) a jejich profesorů (Marvan, Kreuzmann) se objevily tytéž tváře jako v předchozí komedii. Další perličkou je, že hned několik „studentů“ v reálném životě již dávno oslavilo své třicáté narozeniny.  Nesmrtelnou se pak stala hláška v podání Jaroslava Marvana: „Štěstí. Co je to štěstí? Muška jenom zlatá!“  Málokdo by však věděl, že se jedná o úryvek z básně Jaroslava Heyduka Dědův odkaz.

Přednosta stanice
                Jan Sviták, režisér, který byl v roce 1945 nejprve lynčován davem a následně zastřelen ruským vojákem, stojí za úspěšnou komedií s Vlastou Burianem opět v hlavní roli. Tento film o černém pasažérovi a nepravém přednostovi byl Svitákovým posledním filmem, natočil ho v roce 1941. Vedle Buriana se ve filmu představili Jaroslav Marvan, Čeněk Šlégl nebo krásná Zita Kabátová. Přednosta stanice je i název stále oblíbené písničky, která ve filmu zazněla v podání právě Vlasty Buriana.

Ducháček to zařídí
                Karel Lamač, Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Adina Mandlová…Tato jména tu již několikrát padla, a pokud byste nahlédli do titulků této komedie, nalezli byste je zde rovněž. Vlasta Burian se zde představil ve vrcholné formě. V roli svérázného ředitele advokátní kanceláře, který se snaží svého nadřízeného odradit od vztahu s dcerou admirála z Rispaldicu. Ačkoliv je rodina finančně na mizině a doktor Faukner ji dotuje ze svého, odmítá povýšeně jakékoliv spojení se synem pouhé pradleny. Jak to celé dopadne, se dozvíte, pokud si pustíte film z roku 1938.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup