Od ledna roku 2021 došlo k podstatné změně ve zdaňování mezd zaměstnanců.

Určitě jste to pocítili i ve své peněžence, do které díky této změně přibylo více peněz za vaši vykonanou práci.

plná peněženka

Jde o to, že systém superhrubé mzdy, který začal v České republice platit od roku 2008, byl ukončen k 31. 12. 2020. Díky tehdejšímu zavedení superhrubé mzdy došlo k tomu, že do státního rozpočtu přiteklo více peněz na dani, které stát vybírá prostřednictvím i zaměstnavatelů. Zaměstnancům se totiž danila mzda vyšší, než byla jejich klasická hrubá mzda.

Jestliže vás zaujalo, jak to ještě vloni fungovalo, pak vězte, že klasická hrubá mzda byla navýšená o povinné pojištění zaměstnavatele, to znamená o zhruba 34 procent! A teprve z této veličiny byla vypočtena daň, která se následně mohla snížit díky odpočtům, pokud je zaměstnanec uplatňoval.

Kdežto od letošního roku, od 1. ledna 2021, vstoupila v účinnost novela zákona o dani z příjmu, kterou se tato superhrubá mzda ruší (mimochodem – byli jsme jediní na světě, kteří tento pojem zavedli …). Díky tomu sice stát přijde o desítky milionů korun vyzískaných na dani, ale zvýší se konečná čistá mzda zaměstnance a stát předpokládá, že se zvýší i tím pádem i „ekonomická poptávka“.

Ekonomická poptávka? No přece, že lidé sice dostanou více peněz, ale zákonitě i více utratí, a tím se napomůže k rozjezdu české stagnující ekonomiky.

platby peněženka

Jste-li mezi těmi šťastlivci, kterých se dotkl více naditý měšec, pak směle do utrácení! Ne všichni měli takové štěstí, neboť je stále dosti nezaměstnaných lidí nebo lidí, kteří pracují za minimální mzdu. Ty tato změna obešla velkým obloukem.

A jak se dopracujete k tomu, jaká je vaše čistá mzda 2021? Není třeba si lámat hlavu složitými výpočty. Na webu naleznete spoustu kalkulátorů, kteří vám na tuto otázku dají jasnou odpověď!