Možná se budete divit, ale i přesto, že Zlín láká svou architekturou, není tím nejnavštěvovanějším městem u nás. Baťovská architektura je výjimečná a stojí za to ji alespoň jednou za život vidět. Seznámit se s ní můžete a to velmi jednoduše. Je totiž možné využít komentovaných nabídek, které nabízí samotná Baťův institut. Prohlídky nejsou určeny pouze pro turisty (české nebo zahraniční), ale i pro samotné obyvatele města Zlín. Prohlídky jsou nabízeny nejen školním zařízením, ale i různým cestovním agenturám, ubytovacím zařízením apod.
noční Zlín


Cílem samotných prohlídek je seznámit zájemce nejen s architekturou ale i s těmi nejvýznamnějšími budovami. Cílem je také seznámení s historií tohoto města. Město má spoustu příběhů, které jsou spjaté s danými místy a často jsou velmi málo známe. Právě proto jsou prohlídky vhodné i pro obyvatele Zlína, kteří baťovskou historii neznají tak, jak si myslí.


Na realizaci jízd se podílí samotná dopravní společnost města a odborný výklad zajišťují kurátoři Krajské galerie výtvarného umění. Během okruhu, který bude zajisté naučný, autobus nemine ani Čiperovu vilu nebo vilu Jana Antonína Bati. Nesmí chybět ani tovární areál a mnoho dalších.
mrakodrap ve Zlíně


I když se nejedná o to nejvyhledávanější místo, rozhodně se jedná o místo, které je významné díky své funkcionalistické architektuře. Ta má velmi osobitý příběh. Není se čemu divit, že nejen centrum města ale i obytné čtvrti jsou památkovou zónou. Mezi nejznámější stavby baťovské architektury patří Hotel Moskva, obchodní dům Prior, Dům umění, Malá scéna a mnoho dalších. Nevynechat bychom neměli ani sídlo Zlínského kraje. Zde se totiž nachází Baťova kancelář a to dokonce v pojízdném výtahu. Jsou zde ale i jiné skvělé památky, jako jsou filmové ateliéry apod.


Rozhodně byste se do Zlína měli alespoň jednou v životě vydat. Jedná se o opravdu krásné město, které vás jistě okouzlí.