Všichni víme, že pro naše tělo, pro naše zdraví je nejoptimálnější konzumovat ty potraviny, jejíž suroviny byly vypěstovány ve stejných klimatických podmínkách, v jakých žijeme i my. Je to naprosto přirozené. Ačkoliv ovoce a zelenina, které byli na náš stůl přivezené z tisíců kilometrů vzdálených míst, jsou samozřejmě dobré a našemu tělu neuškodí, nejsou pro naše tělo ideální. Je tedy jenom dobře, že v posledních letech najdeme na našem území více a více trhů, kde jsou klientům nabízeny pouze tuzemské výrobky, vysoké kvality, s jasnými informace o jejich původu a výrobě. Farmářské trhy existují ve světě již dlouhá léta, v České republice zažívají boom v posledních asi sedmi letech, v návaznosti na změnu životního stylu.. Potkávají se zde pěstitelé, chovatelé, prvovýrobci. Tyto trhy navštěvují především mladší generace a pak senioři.

zelená jablka
Kvalita především

Určitou záštitu nad dodržování vysokého standardu má Asociace farmářských trhů, založena v roce 2012. K principům, na kterých Asociace staví, patří především dodržování Kodexu farmářských trhů, vydaného ministerstvem zemědělství.  Snaží se o to, aby všechny farmářské trhy důsledně vybíraly své prodejce, aby byla dodržena kvalita a původ surovin. K důležitým principům patří taktéž spravedlivý přístup k prodejcům v podobě optimální výše poplatků za prodejní místa, podpora malých farmářů.

čerstvá domácí vejce
I zde probíhají kontroly!

Pokud máte stále pochybnosti, vězte, že i farmářské trhy jsou pod přísnou kontrolou Státní veterinární správy. Jen za letošní rok bylo zatím provedeno asi sto třicet kontrol, které odhalily menší závady. Většinou se jednalo o nedostatečné označení potravin, či o nejasný původ. Tyto kontroly probíhají především v letních měsících, kdy dochází právě k pochybení v dodržování správné teploty skladovaných potravin a kdy je také největší koncentrace farmářů.

zelenina na trhu
Co nám farmářské trhy nabízí

V naprosté většině případů navštěvujeme trhy kvůli čerstvému sezonnímu ovoci a zelenině. Nepohrdneme však ani tuzemskými mléčnými výrobky, pečivem. Taktéž maso, ryby, uzeniny. V menší míře i koření, vejce, ale i bylinky, houby.