Odesílání zboží přepravními společnostmi po nákupu v e-shopech se stalo již běžnou součástí našeho života. Výhody tohoto procesu jsou zřejmé na první pohled – nemusíme se zdržovat ve frontách u pokladen a ztrácet čas a energii v prostředí, které není zrovna optimální pro naše zdraví – v městských nákupních zónách plných elektrosmogu i smogu z automobilového provozu. Je zkrátka výhodnější nakoupit přes Internet a vyrazit do s přáteli někam do přírody, kde se cítíme mnohem lépe.

Součástí tohoto procesu je samozřejmě balicí materiál, tedy zpravidla kartonové krabice různé velikosti a nosnosti a spolu s nimi i výplňový materiál. Základní surovinou pro výplně balíků je papír a plast.

balení do krabice

Prostříhávaný karton – papírový karton prochází střižnými nástroji, kde je proděravěn do podoby tenkých pásků, čímž se papír stane ohebnějším a zároveň zůstane dostatečně pevný. Střižený karton se hodí pro vyplnění větších krabic.

prázdné krabice

Polštářky naplněné vzduchem – je to jakási obdoba bublinkové fólie, stroj dokáže vyrobit tyto polštářky během chvíle a vy s nimi vyplníte i velké krabice, když zrovna nemáte po ruce menší. Polštářky mohou velmi dobře tlumit nárazy a tak je lze využít pro zabalení i křehkých věcí.

Flo-Pak – nejčastěji v bílé a zelené barvě je speciálně vyfukovaný polystyren do podoby velkých granulí cca 3 – 5 cm, jeho výhodou je rychlý biologický rozpad v intervalech jednoho roku až pěti let. Je naprosto ideální pro zabalení velmi citlivých a křehkých věcí, např. výpočetní techniky, skla a porcelánu, hraček a bytových doplňků. Některé granule se vyrábí i z kukuřice, jimi lze vyplnit balíky s potravinami.

Bublinková fólie – nestárnoucí klasika, kterou zná snad každý. Bublinky mohou být i větších rozměrů, s nimiž se dobře zabalí a chrání i velmi křehké předměty, jako jsou sklenice, dřevěné hračky, elektronika atd. Bublinkovou fólii využijete i při stěhování, kdy se do ní dá zabalit takřka vše, od křišťálového lustru až po nábytkové desky.