Budete okouzleni dlouhými plážemi, které pokrývá zlatý písek a moře hrající odstíny modré a zelené, vás bude lákat do svého náručí.

PlážeSardinie jsou obklopené horami a často přístupné pouze z moře. Pláž Costa Paradiso, Spiaggia Tinnari, jsou jen malou částí místní nádhery.

Celá tahle krása se dá nazvat rájem, proto dnes zde tráví dovolenou hlavně hollywoodské hvězdy.
člun u útesu

Milovníci přírody zde naleznou skoro 2000 kilometrů pobřeží a hornaté vnitrozemí vám nabídne túry. Vesničky jsou postavené na strmých svazích, jsou celé bílé a připomínají ptačí hnízda.

Ve volné přírodě můžete narazit na stáda divokých koní.

Pro ty, co se rádi vydávají do podmořského světa, je tu park Capo Carbonara na jihovýchodě ostrova, který je vhodný k potápění, i k procházkám a v parku Asinara na severozápadě se můžete oddat wirdsurfingu.
pobřeží Sardinie

Ve vnitrozemí se žije tradičnějším způsobem života než na pobřeží.

Mělké zátoky, pobřežní skaliska, romantická zákoutí a bílý písek, který lemuje pobřeží, vytváří dojem Karibiku. Proto není divu, že přezdívkou Sardinie je Karibik Středomoří.

 

V hlavním městě Cagliari na jihu na vás dýchne romantika. V historické části města budete procházet křivolakými uličkami plnými obchodů, malých náměstíček s kavárnami a restauracemi, které svou atmosférou vás zlákají k malému posezení.

 sardinie a středozemní moře

Díky střídání vládců má ostrov bohatou historii. Tím, že se zde střídaly různé vlivy, které vytvářely zdejší kulturu, postupně se formoval národ Sardů. Svou odloučeností od pevniny si uchovali mnohé ze svých řemesel, lidového umění a svůj osobitý jazyk. Dá se říct, že jsou i oproti ostatním Italům rezervovaní.

 

Na severu ostrova je dodnes patrný vliv námořních republik Pisy a Janova. Ve starobylém městě Alghero, jemuž se říká Malá Barcelona, ve středověku žili Katalánci, kteří ovlivnili zdejší kulturu, zvyky i kuchyni. Dodnes tu můžete katalánštinu slyšet.

Na dohled od města se rozprostírá zátoka Porto Conte, kterou ze tří stran uzavírají vápencové skály.

Když se vydáte na výlet do vnitrozemí, můžete pěšky do hor v centrálním masivu Gennergentu, nebo sledovat vesnický život v zapadlých údolích, či navštívit metropoli Cagliari.

Rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z nuraghů. Jsou to jedinečné struktury. Nikdo nezná jejich smysl a ani původ. Po celém ostrově se jich v celistvosti dochovalo asi 7000. Opuštěné stavby stavěné z velkých kamenů, nejčastěji jako komolé kužely vysoké až 20 metrů.  S jistotou lze říct, že nuraghská civilizace zde žila mezi 19. a 8. stoletím před Kristem. V okolí městečka Macomer je několik dobře dostupných nuraghů, které můžete navštívit.

 

Sardinie nabízí poklidné pláže, divoké hory, jezdí sem milovníci historie a procházek v nádherné přírodě, je i rájem pro vodní sporty.

Tradiční kuchyně sestává z mořských specialit z čerstvě ulovených ryb, místního křupavého chleba, nebo pečeného selátka. Ovčí sýr, výborné těstoviny, či místní sladkosti, jejíž přísadou jsou často mandle, nadchnou každého gurmána.

4.0
02